Teksti suurus:
A A A

Ahhaa Teaduskeskuses õppimas

23.05.2019
18.mail oli  võimalus Kodutütarde Ümera rühmal  külastada Ahhaa teaduskeskust. Ahhaa jaguneb mitmeks suureks saaliks, millel igaühel on oma funktsioon.
Tehnoloogiasaalis saab maa-aluse liftiga tutvuda kosmose või maa sisemusega, automehaanika ja mitme muu huvitava aktraktsiooniga. Elusaali märksõnadeks on bioloogia ja füüsika. Teadmishimulised noored said teadmisi vee – elustiku, sipelgate ja tibude arengu kohta. Meie nägime paar päeva tagasi munast koorununud tibu. Samuti oli meil  võimalik jälgida kümnete tuhandete laanekuklaste tegemisi-toimetusi. See on üks väheseid kohti Euroopas, kus saab siseruumides oma silmaga uudistada meie metsasanitaride igapäevaelu.

Tänu punase kilega kaetud pesaraamidele on võimalik näha läbilõiget looduslikust sipelgapesast ning sipelgaid häirimata jälgida ka pesa sisemuses toimuvaid askeldusi, sh tutvuda erinevate pereliikmetega. Kui Sa olid eriti tähelepanelik ja juhtus olema sinu õnnepäev, siis võisid silmata ka  sipelgapere kuningannasid ja arenevat järglaskonda (sipelgamune, -vastseid ja -nukke).
Eksponaadi areenidel on see-eest võimalik uudistada sipelgate kõrgelt arenenud kalmistukultuuri ning jälgida sipelgate toitumist. Areenile paigaldatud kõrgkvaliteedilise liigutatava kaamera abil on aga võimalik vaadelda sipelgate toitumist ja omavahelist suhtlemist kuni 50 korda suuremalt!  Saime teada, et sipelghape on suurepärane sääsetõrjevahend?

Palju põnevust pakkus võimalus teha katseid vee ja värviliste pallidega.

Teaduskeskus eelviimasel korrusel on võimalik oma julgus proovile panna jalgrattaga mööda trossi sõites. Saime proovile panna oma tähelepanu, kiiruse, tasakaalu ja taju. Kui sa aga nii julge ei olnud, võisid  oma sisemist rahu otsida  suurtes karvastes erksavärvilistes kanamunades.

Kõige ülemisel korrusel asub planetaarium, mis pärast faktirohket ja huvitavat teaduskeskuse külastust viis sind huvitavale reisile maailmaruumi.

Lisaks kõigele eelpool mainitule on Ahhaas veel palju muud huvitavat vaadata, puudutada ja järgi proovida! Ka teadusteater oli  Ahhaa’s täies hoos.

Õppepäev AHHAAs oli igati huvitav ja kodutütardele  uus kogemus. Eriliseks muutis õppepäeva õppimine ja teadmiste kogumine suurepärases teaduskeskkonnas! Soovitan kõigile siia tulla ning Ahhaas üks teadmisterohke päeva veeta!

Projekti rahastas isamaalise hariduse programm.Eneli Sepp
Ümera rühma kodutütar