Teksti suurus:
A A A

Kelgukoertematk

28.02.2020
Kui oled suur loomasõber ja soovid meeldejäävat elamust, siis sobib selleks hästi kelgukoerte kasvanduse külastus.
28.veebruaril võtsid selle retke ette kodutütarde Holstre Mustad Kassid ja Heimtali Pöial-Liisi rühma noored.

Kelgukoerale on kelgu vedamine  kui pidupäev ning põlevast soovist rakendisse saada annavad nad valjuhäälselt teada kohe, kui tajuvad, et midagi hakkab toimuma. Kelgu vedamine ei ole koerte jaoks sunnitud tegevus – kelgukoerad armastavad vedada, jooksmine on nende elu ning nad ootavad seda suure entusiasmiga. Nende esmane tervitus meid nähes oli nii vali, et nii mõnigi noor ehmatas sellest lärmist ära.

Meie kuni kolme tunnine  külastus andis noortele lisaks mõnusale  kelgusõidule põgusa ülevaate kelgukoertest ning saime vastused kõigile teemakohastele küsimustele. 
Rakendis valitseb hierarhia, sest kelgu vedamine on meeskonnatöö kus igal koeral on oma ülesanne ja kindel koht rakendis. Kelgujuht on treeneri rollis, ta peab leidma igale koeral õige positsiooni, kus too saab end teostada ja maksimumi anda. Juhtkoeral  on väga palju kohustusi: tuleb täita rakendijuhi käsklusi, hoida tempot, mõnikord peab rakendi ka jõuga õiges suunas tõmbama, kui teistel on ristmikul pea laiali otsas. Kuidagi on välja kujunenud nii, et juhtkoerteks on emased. Sellel on väga proosaline põhjus – emased on sihikindlamad.  Niisiis hoiavad emased huskyd rakendi liikumises.

Tähtsad on ka ülejäänud positsioonid: keskmised ehk meeskonnakoerad ning tagumised, kelgule kõige lähemal olevad koerad. Sinna valitakse kõige suuremad ja tugevamad, sest just nemad tõmbavad rakendi liikvele. Ka allamäge sõites peavad just viimased koerad tempot piisavalt üleval hoidma ja kelku tunnetama, et mitte selle ette jääda.

Meile räägiti ka veel kelgukoerte õigest toitmisest ja nende elutingimustest, mis mõneti erinevad lemmiklooma omadest.   Meile õpetati, kuidas tekitada usaldust lapse ja koera vahel ning kuidas loomadega käituda.  Veetsime noortega ühe õpetliku päeva värskes õhus.

Rõõmsad kelgukoerad võitsid nii mõnegi noore südame ja tegid meie kõigi tuju  veelgi paremaks!

Üritus sai teoks tänu isamaalise hariduse projektile.