Teksti suurus:
A A A

Kodutütarde rühmalaager Lilli loodusmajas

03.04.2020
Käesoleva aasta veebruarikuu 21.ja 22. kuupäeval toimus Lilli Loodusmajas kodutütarde rühmade Rukkililled ja Halliste rühmalaager.
 
Üritust rahastati osaliselt noorte isamaalise hariduse programmi edaspidi IHP, finantstoetuse raames. Laagri tegevuskava oli planeeritud lähtudes otseselt Kodutütarde järgukavadest. Õpetada süvendatult järgukavadega etteantud teemade täiendamiseks, näidata maaelu loomulikku keskkonda.

Loodusmaja juures on erinevad koduloomad – kitsed, lambad, küülikud, kanad, hobused, poni. Laagrilistel oli võimalik talitada loomi. Õhtupoolikul küpsetati imemaitsvaid mulgikorpe, osaleti erinevates loodusmängudes ning prooviti näppude osavust käsitöös.

Laagri õppekava oli jagatud kahte alaprogrammi: retk räätsadega talvises rabas ja matkatarkuste õpe.
Retk räätsadega talvises rabas kujunes oodatust pisut erinevaks. Talv oli aga lund ei olnud. Räätsadega kõndimist sai harjutada Ikebera rabajärve õõtsikul. Matkajuhtidel Ly Laanemetsal ja Jaak Põldmaal oli palju huvitavaid lugusid kohalikest legendidest ja muistenditest. Samuti räägiti taliteedest, peaksitest, laugastest, älvestest. Raba, kui kaitsja ja varjekoht erinevate sõdade ajal. Saime teada kuidas turbasammal tekib ning kuidas turvast kasutatakse. Tegime raba vanusega võrdse aegrea, mis koosneb ajaloolistest sündmustest.

Retke ajal uurisime metsloomade tegevusjälgi, tutvusime rabataimedega ning saime teada millised rabataimed on söödavad ja milliseid ei tasuks suhu pista.

Matkatarkusi õpetas OÜ Veematkad tegevjuht Kalle Räästas. Programm koosnes matkast metsas. Enne matkarajale minekut jagati laagrilised kahte meeskonda. Väike meeskonnatöö harjutus ja siis rajale. Õppisime kuidas kasuta erinevaid kaarte (õpperaja- ja orienteerumise kaart) ja kompassi. Võrdlesime telefoni GPS-i kasutamist kaardiga. Pidime leidma kaardil märgitud kohad ning igas kohas oli mingi tegevusülesanne.

Lõuna ajal tegime metsas sobivas kohas lõkke. Saime teada kuidas peab looduses lõkkekoha ettevalmistama ja enne lahkumist likvideerima selliselt, et lõkkest kahju ei saaks sündida. Tegime käepärastest vahenditest söögivalmistamise abivahendeid. Hankisime ümbruskonnast joogivett ning õppisime seda puhastama. Kaasavõetud toidumaterjalist valmistasime lõunasöögi. Keetsime teed, küpsetasime kartuleid tuhas ning valmistasime pannkooke.

Oli tore ettevõtmine. Suur tänu osalejatele ja korraldajatele!


Enno Teiter
KT rühma Rukkililled rühmavanem