Teksti suurus:
A A A

Kodutütarde Sakala ringkond andis oma panuse “We Play Together” Viljandi noortelaagri korraldamisel

16.05.2023
Viljandi noortelaagri grupifoto
Autor: Kervin Kull.
Viljandi noortelaager toimus 28.-30. aprillil 2023. Kokku osales laagris 45 noort: Põlva, Tõrva ja Viljandi SPINi gruppidest 24 poissi-tüdrukut ning 21 Ukraina noort Räägu Koolist (Tallinn). Juhendajateks oli 7 SPINi treenerit ning ukrainlanna, kes töötab igapäevaselt Räägu Kooli inglise keele õpetajana.
Laagri üheks eesmärgiks oli kasutada sporti vahendina noorte sotsiaalse kaasatuse suurendamiseks ja Ukraina noorte integratsiooni aitamiseks. Lisaks soovisime, et läbi viidud mängud ja sportlikud tegevused aitavad kaasa grupi kuuluvustunde tekkimisele ning laagri lõpuks noored mõistavad, vaatamata erinevale emakeelele ja rahvusele, omavahelisi sarnasusi. Eesmärgi saavutamiseks viisime läbi mitmekülgseid tegevusi korraldades mänge ning jaotades noori gruppidesse mitmekesiselt. See tähendab, soodustasime võimaluste loomist laiendada noorte suhtlusvõrgustikku üle grupi piiride. Tegevusi ellu viies rõhutasime üksteise abistamise ja arvestamise vajalikkust.

Nii Ukraina kui ka Eesti noortele oli nö lõimumislaager valdavalt esmakordne kogemus. Kuna tegevusi viisime läbi pigem eesti keeles (küll, laagris oli ka väga hea vene ja eesti keelega liige, kes aitas tõlkida ülesannete juhiseid), siis alguses tekitas mitmekeelsus pisut rahulolemust. Mida enam grupitöid ja praktilisi meeskonnamängime tegime, seda julgemaks noored üksteisega suhtlemises muutusid. Laagri lõpus ei olnud enam vahet, kes räägib vene või eesti keelt – kehakeelt appi võttes toimus teineteise mõistmine.

Laagri heale õnnestumisele aitasid kaasa mitmed koostööpartnerid. Näiteks Kodutütarde Sakala ringkond viis läbi Viljandi linna orienteerumise, kus 12 tegevuspunktis said noored end proovile panna muuhulgas rakulkat lastes, esmaabi andes või vanaaja esemeid ära tundes. Laagri teise päeva õhtul nautisime Viljandi järve kaldal Bangalo territooriumil karget kevadõhtut - grillisime vorste, vahukomme ning mängisime aliast. Sama päeva õhtul kostitas Viljandi Burger meid Euroopa parimate burgeritega.
Küsisime noorte tagasisidet, mis laagri juures neil kõige rohkem meeldis. Toodi välja järgmist:
Leidsime uusi sõpru;
Orienteerumine;
Sportlikud tegevused jalgpalliväljakul;
Mõistvad ja hoolivad treenerid;
Väga maitsev toit;

Vaba aeg noortekeskuses ja hostelis.Kitsaskohad olid peamiselt seotud keeleliste raskustega. Näiteks tagasisidestati, et 3-päevane laager oli liiga lühike, et nö keelebarjäärist saaks võitu. Kohati tundus noortele laager liialt tegevusterohke – vaba aega sooviti rohkem.

Küsisime noorte hinnangut skaalal 1 (min) – 10 (max), kuivõrd sõbralikud suhted sul teiste laagri kaaslastega olid? Noorte keskmine hinne sõbralikele suhetele oli äärmiselt kõrge – 9,5. Peamise põhjendusena toodi välja laagrikaaslaste huvi ja avatud meelt teises keeles proovida suhelda.
Tahtsime ka teada, mis noorte arvates on Ukraina ja Eesti noortel sarnast? Leiti, et vaatamata erinevale keelele, käituvad noored sarnaselt neil noortel sama energia.
 
 Laagri tegevusi planeerides pidasime tähtsaks liikumisharrastuse propageerimist. Seetõttu erinevate tegevuspaikade vahel liikusime vaid jalgsi ning iga osaleja sai 28 000 sammu võrra tervemaks😊

Laagri korraldaja
Dagmar Hekki