Teksti suurus:
A A A

Kodutütred õppisid pimedas tundma talvist metsa

01.03.2018
15. veebruaril käisid Sakala ringkonna Paistu ja Tamme rühma kodutütred Laiksaare lammimetsa loodusõpperajal RMK korraldatud matkal Ööelu metsas.
 
Rada kulges liigirikkas ja vaheldust pakkuvas Rannametsa jõe äärses metsas.  Eesmärk oli tutvustada  Eestis harvaesinevaid lammimetsi ning neile omaseid taimekooslusi. Saime teada, missugused puuliigid lammimetsas kasvavad ning vaatlesime talvisel ajal aktiivsete loomade jälgi.

Umbes poolel teel oli metsaonn, kus oli võimalus puhata ja linnulaulu kuulata. Viimast küll sedapuhku MP3 vahendusel, kuna enamus laulikutest on soojale maale pagenud.  Võtsime ka kerge eine, soojendasime külmunud varbaid lõkketule paistel ning nautisime sooja teed.

 Edasi rada läbides tuli ületada kolm purret ja mahalangenud puid ning ronida mööda jõekallast. Metsarajal olid üles seatud tegevuspunktid, kus noored said täita erinevaid ülesandeid. Ühes oli vaja arvata ära kottide sisu, kuhu oli peidetud näiteks  kookosmuna, pähklid, käbid, tammetõrud, kastanimunad, loomade luud jne. Teises tegevuspunktis  pidi lõhna järgi ära tundma purkides olevad taimed, järgmises tuli pimedas õmmelda kampsuni ette nööp ja nii edasi.

Liikumine pimedas metsas oli esialgu kõhedusttekitav, kuid noored said sellega kenasti hakkama. Pärast paaritunnist matka kottpimedas metsas krõbeda pakase käes oli kõigil jälle hea meel soojas bussis olla ja muljeid vahetada.  Hilistel öötundidel koju jõudes tuli nii mõnigi noor matkaline soojast bussist üles äratada, sest lõpuks olid väsimus ja pikaks veninud päev  oma töö teinud.

Kodutütred jäid matkaga väga rahule. Tagasisides tõid nad mitu korda välja üksteist toetava õhkkond. See ongi meie rühmade omapära. 

Õppematk leidis aset noorte isamaalise haridusprogrammi raames.

Anne Sepik
Paistu rühmavanem