Teksti suurus:
A A A

Mälestuslugude kogumise konkurss “Siberist tagasi koju”

06.01.2015

MÄLESTUSLUGUDE VÕISTLUS“SIBERIST TAGASI KOJU ”

Osalema on oodatud ajaloohuvilised 7. – 12. klassi õpilased,
kel on soov uurida ja kirja panna oma perekonna või tuttavate erakordseid mälestusi ja panustada niiviisi Eesti ajaloo talletamisse.

Parimad kirjatööd avaldame raamatuna ja tublimaid kirjutajaid autasustatakse!

Tänaseni kajastuvad paljude Eesti perekondade kroonikates pereliikmete mälestused Siberisse küüditamisest, inimeste toimetulekust asumisel ja vangilaagrites, koduigatsusest ja ootusest peagi kodumaale naasta.

Elu asumisel ja Siberi vangilaagrites ei olnud kerge, sellest on kirja pandud palju mälestusi ning sellele olid pühendatud ka varasemad lugude kogumise võistlused „Siberi karm kool“ (2012)  ja „Siberi kodu“ (2014).

Seekordse lugude kogumise eesmärk on keskenduda tagasipöördumise teemale: kuidas Siberisse viidud inimesed kodumaale ja kodudesse Eestis naasid. Kuidas kulges vabanemine, teekond Eestisse tagasi, millised olid lootused ja eesootav elu tegelikult.

Võimalus tagasitulekuks avanes enamusele küüditatuist ja vangistatuist peale pikki Siberis veedetud aastaid alles alates 1950. aastate keskpaigast. Igatsetud koju pääsemisele eelnesid mitmed katsumused – palvekirjade kirjutamine, vangilaagrite komisjonid, sunnitöölt vabaks saamine, kodumaale sõiduks vajalike dokumentide ja sõiduraha kokku saamine. Rõõmustav teadmine “Lõpuks oleme vabad ja pääseme tagasi Eestimaale!“ kujunes paljudele rängaks katsumuseks ja traagiliseks protsessiks.

See on tänini vähekäsitletud peatükk meie ajaloos. Vähe on kirjutatud sellest, milline oli vabanenute teekond tagasi koju, milliseid lootusi kandsid tagasipöördujad oma hinges ja milliseks kujunes Siberist naasnute elu Eesti NSV-s tegelikult.

Kogumaks selle teekonna läbi teinud inimeste mälestusi on ellu kutsutud kolmas mälestuslugude kirjutamise võistlus “Siberist tagasi koju”.

Konkursi žürii hindab töid järgmistes vanuseklassides: 7.–9. klass ja 10.–12. klass ning koolitee lõpetanud.
Loo pikkus ei ole piiratud, ent see võiks olla vähemalt 3000 tähemärki. Oodatud on kirjatööle lisatud pildimaterjal – fotod, joonised, dokumendid.
Mälestusloo palume vormistada vastavalt juhendile, mille leiad siit.
Loo kirjutajale võib abiks olla koostatud küsimustik, mille leiad siit.

Võistlustööde esitamise tähtaeg on 25. märts 2015. Töö palume  saata konkursssiber.ee See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud. ja kindlasti lisada loo kirjutaja kontaktid.

 
Konkursi tingimused ja lisainfo:

www.siberilood.ee

www.facebook.com/siberilood

e-post: konkursssiber.ee See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.

Võistlus on jätk 2013/2014 aastal mälestuslugude kogumise konkursile “Siberi kodu”, mille tulemusel koguti 108 lugu. Kõik lood on avaldatud samanimelises raamatus.

 

Võitluse korraldajad on Okupatsioonide Muuseum ja MTÜ Siberi Lood koostöös Memento Liiduga.