Teksti suurus:
A A A

Sakala kodutütred tähistasid 25. taasasutamise päeva

14.08.2015
15. juulil tähistasid Sakala ringkonna kodutütred Sakala keskuses oma taasloomise 25. aastapäeva, kus tänati kodutütreid, pereliikmeid, sõpru, toetajaid ja koostööpartnereid.
Sakala kodutütred võivad tänavu julgelt tähistada ka oma 85. aastapäeva, sest Viljandimaal algas tütarlaste koondamine juba 1930. a. paralleelselt noorkotkastega, ütles oma kõnes ringkonnavanem Enno Teiter.
“Esialgu töötasid tütarlaste rühmad noorkotkaste organisatsiooni juures naisnoorkotkaste nime all kuni 1932. aastani mil naisnoorkotkaste rühmad nimetati kodutütarde organisatsiooni põhimääruste ja vormi kinnitamise järele Kodutütardeks.”
 
Teiter märkis, et ajalugu koosneb peamiselt meeste lugudest. Väga vähe on lugusid naiste tegemistest, iseäranis tütarlaste toimetamistest ajas ja ruumis.
Kodutütarde organisatsiooni lugu loomisest kuni tänase päevani jagas ta  tinglikult kolmeks erinevaks looks kolmes erinevas ajajärgus.
 
Kõigepealt organisatsiooni loomise lugu, kus oli au sees perekond ja selle keskmeks ema. Selleaegne ühiskond soovis ja lootis, et kodutütardest sirguvad terved, elujõulised, pereväärtusi hindavad ja hoidvad emad. Õppekavad ja tegevusedki seati nii, et tulevased naised ja emad saaksid iseseisvas elus edukalt hakkama,  et  nad armastaksid oma kodu ja kodumaad, austaksid oma ligimesi, kannaksid edasi pereväärtusi.
 
Teist lugu nimetas ringkonnavanem Kodutütred mälestustes. See oli Nõukogude okupatsiooni ajastu, kus Kodutütarde tegevus oli keelatud. Kodutütarde tegemised küll olid inimeste mälestustes, kuid nende mälestuste avaldamine võis lõppeda karmi karistusega.  Mälestused, mis elasid inimestes nii tugevalt edasi, andsid jõudu ja tahet alustada uut, kolmandat lugu.
 
Kolmas lugu on organisatsiooni taasloomine.
See lugu on ringkonnavanema arvates täis eneseotsimist ja kohanemist. See on segu nostalgilistest mälestustest Kodutütarde organisatsiooni loomise ajast ja tänapäeva ühiskonna ootustest ja lootustest. On tahe säilitada algne ja minna kaasa arenenud maailmaga.
 
“Usun, et meie kõik üheskoos kirjutame Kodutütarde ajaraamatusse oma väärilise loo, mille üle võime ainult uhked olla,” sõnas Teiter.
“Meie kirjutatud peatükkides puuduvad kõrvalosatäitjad. Kodutütarde  tegemised on väga olulised! Igal ühel teist on täita peaosa. Me  kõik oleme  väga olulised!
 
Ringkonnavanem tänas organisatsiooni toetajaid ja koostööpartnereid ning tunnustas aktiivseid kodutütreid tänukirjaga. 
 
Kohusetundliku tegevuse eest pälvisid  Kodutütarde peavanema tänukirja  rühmavanem Janne Suigusaar  ning kodutütred Meeri Teras, Karolina Pugal, Laura Pakasaar.
Kodutütarde Sakala ringkonna tänukirja said  kodutütred Agnes Abermann,  Annabrita Kalda, Anne-Mai Hiob, Anne-Mai Lembinen, Hedi-Riin Kivikas, Kaisa-Liisa Väli, Karoline Volkov, Kärttu Põrk, Marja Kirss, Marleen Mändul, Marleen Riiner, Sandra Vesseluha ning toetajaliige Margit Kirss.
 
Kodutütarde Keskjuhatus omistas hõbetatud Teeneteristi Priit Sillale, kes on üle kümme aasta oma tegevusega toetanud Kodutütarde Sakala ringkonda.