Teksti suurus:
A A A

Sakala maleva noorte jõululaager

01.01.2014

Kui arvate, et Sakala maleva noorkotkad ja kodutütred ootasid terve detsembrikuu jooksul, piparkoogid põses, oma kodudes jõulumeest, siis te eksite.
 

21.- 22. detsembril toimus Sultsis, Paistu põhikoolis, meie noorte iga-aastane jõululaager. See on väga oluline ja omanäoline ettevõtmine. Seda peamiselt selle tõttu, et kui suurema osa meie ühistes ettevõtmistes moodustavad metsalaagrid, matkad ja erinevad tegevused välitingimustes ning on rohkem füüsilised tegevused, siis see talvine, siseruumides korraldatud, laager on just noorte loomingulisi võimeid ja mõttetegevust arendav.

Aga alustame algusest. Laupäeval peatus 50-ne kohaline buss Viljandi bussijaama parklas ning bussi väljudes polnud selles enam ühtegi vaba istekohta. Lisaks väljus ka maleva staabi juurest veel kaks väikebussi – üks pungil laagris vajaminevat varustust ja teisel olid peal need noored, kes suurele bussile enam ei mahtunud. Aga see oli alles pool kogu seltskonnast, sest teised jõudsid laagrisse kohale omal käel. Kui kõik laagrilised olid ära majutatud, tehti rivistus ja meie jõululaagri kaks tublit eestvedajat – Nutikate Rebaste rühmapealik Antonina Eek ning Paistu rühmavanem Anne Sepik viisid osalejad laagri reeglite ning ajakavaga kurssi. Etteruttavalt võib ära öelda, et laagris osales 117 noort, 8 rühmajuhti, 4 toetajaliiget ja 2 instruktorit. Kokku oli 131 laagrilist ja osalejate rohkuse tõttu nägi kool välja nagu korralikult täispuhutud pall.
Kui sissejuhatavad jutud olid räägitud, siis moodustati kiiresti kümme 12-13 liikmelist gruppi ja anti neile kätte juba esimene ülesanne. Gruppidele jagati välja muinasjuturaamatud, millest tuli välja valida üks kõige meeldivam või sobivam muinasjutt ning selle põhjal ette valmistada näidend. Kasutada võis küll ainult kaasas olevaid aksessuaare, kuid loomulikult võis raamatu tekstile juurde lisada omaloomingut. Vahepeal söödi ka lõunasööki ning siis lavastamise tegevus jätkus. Laagri tarvis oli igal rühmal ka kodune ülesanne antud. Neil tuli ette valmistada näidend teemal – ’’Seitse lumivalgukest ja hull päkapikk’’. Kui see jutt nüüd pisut segasena tundub, siis olgu öeldud, et noortel tuli laupäeva õhtul esitada lausa kaks näidendit. Kodus ette valmistatud näidend oma rühmaga ning teine, kohapeal tehtud näidend, laagris moodustatud segarühmaga.

Kui näidendite proovid tehtud ja õhtusöökki söödud, algasid kodus ettevalmistatud näidendite esitused. Meie rühmajuhid ja noored on tõepoolest väga loomingulised ja etteasted olid humoorikalt ning hästi ettevalmistatud – tantsiti, lauldi ja esile kerkisid nii mõnedki tulevased malmstenid, võigemastid või nüganenid. Koduse ülesande vooru lõpetasid rühmajuhid oma näidendiga, mille nad õppisid ära kohapeal ja mis omakorda oli sissejuhatuseks noorte järgmisele voorule. Siis aga oligi aeg piduriided selga panna ning viia end kujutluses mõne sajandi tagusesse aega. Algas laagri maskiball, mille käigus õpiti ära ka üks traditsiooniline ballitants.

Seejärel oli ettenähtud aeg esitada kohapeal loodud ja õpitud näidendid. Kuid nende esitamiste ajaks lisandus publikut veel kahe inimese võrra, sest kohale olid jõudnud jõulutaat ja jõulumemm, kes meie noori näitlejaid vahvate etteastete eest kommidega premeerisid. Oli väga huvitav ja mõnus näha, kui toredaid näitemänge meie noored selle lühikese ajaga suutsid välja mõelda ja ka lavastada. Noored lasid oma fantaasiatel tõepoolest vabalt ja lõbusalt lennata. Etteasted tehtud, kommid põske pistetud ja jõulutaat ning –memm ära saadetud, oli kätte jõudnud aeg öödiskoks. Tantsu vihuti kuni kella üheni mil algas laagri öörahu, sest mitmeid tegevusi olid ette nähtud ka pühapäevaks.

Pühapäeva hommikul, kui silmad ja hambad pestud ning hommikusöök söödud, oli jälle aeg kooli võimlasse koguneda, kus täpsustati ajakava. Pühapäev oli noortele sisustatud erinevate töötubadega. Kokku oli viis töötuba, kus gruppidesse jagatud noored said igas töötoas osaleda. Töötoad olid samuti tulvil loomingulist tegevust ning selle sekka oli lisatud ka pisut militaarset õpet, et tegevus oleks huvitavam ja vaheldusrikkam. Mida siis kõik ära õpiti ja tehti? Kõige esmalt valmistati jõulukaarte ning pea pooled neist nägid välja nii ilusad, et neid ostaks isegi poest kalli raha eest. Seejärel valmistati papist karpe, mis nägid samuti väga ilusad välja ja üks neist on minulgi juba kasutuses. Muidugi ei puudunud ka piparkookide küpsetamine ning väga huvitav maiustus, mida valmistati, olid cake-popsid. Need on ühed väga maitsvad ja toredad maiustused, uurige järele! Lisaks õpiti veel raadiosaatjatega efektiivselt teavet edastama ning viidi läbi ka teoreetiline orienteerumise tund, kus õpiti kompassi kasutamist. Ühesõnaga igale maitsele oli midagi ja laste valmistatud piparkooke ning cake-popse proovides võis öelda, et nende maitse oli tõesti hea.

Peale seda kui töötubades tegutsemisest ring sai täis ja kõik grupid olid need läbi käinud, oli taas aeg õhtusööki süüa. Sellele järgnes pidulik kogunemine võimlas, kus võeti laagri korraldamise tulemused kokku, tänati nii noori kui ka rühmajuhte ja toetajaid ning eelkõige Antoninat ja Annet, kes olid seekord selle toreda laagri eestvedajad.
Oli väga positiivne ja vahva laager alustamaks rahulikku jõuluaega ning lõpetamaks tõhusas tegevuses möödunud aastat. Suured tänud veelkord kõigile, kes laagris osalesid ja selle heaks kordaminekuks oma tubli panuse andsid!