Teksti suurus:
A A A

Sakala noorte talvelaager pani aastale punkti

21.12.2016
Sakala maleva Noorte Kotkaste ja Kodutütarde traditsiooniline talvelaager toimus 2.-4. detsembril Karksi-Nuias August Kitzbergi nimelises Gümnaasiumis, laagri läbivaks teemaks olid mõistagi jõulud.
 

Laagri eesmärk on maakonna noorte omavaheline tutvumine, uute oskuste ja teadmiste omandamine ning muidugi jõuluteemaliste kingituste meisterdamine.

Aga alustame algusest. Juba laagrisse registreerumine näitas, et seekordne üritus saab olema viimaste aastate üks osalejate rohkemaid. Laagrisse oli oodata üle 200 inimese. Reedel pärast kooli vurasid suured bussid, noorkotkaid ja kodutütreid pungil täis, kooli ette. Noored majutati klassidesse ning kell 17.15 kogunesid kõik võimlasse laagri pidulikule avamisele.

Talvelaagrist võttis osa 206 inimest, kellest 103 olid kodutütred, 74 noorkotkad, 24 noortejuhid ning viis koolitajad.

Kohapeal moodustusid grupid, kuhu kuulusid erinevates vanustes lapsed. Ikka selleks, et natuke vanemad ja kogenumad saaksid juhtimise kogemust ja nooremad saaksid vanemate eeskujul kogemusi. Gruppidesse jagunetud ja õhtusöök söödud, liiguti koolimaja ette. Õhtu oli mõnusalt talvine. Seiklusfirma 360ᵒ viis gruppidele läbi orienteerumismängu 100 Mölki. Nii said grupiliikmed omavahel kiiremini tuttavaks.

Pärast pooleteise tunnist mõnusat jalutuskäiku Karksi-Nuia lumistel tänavatel liiguti edasi koolikoridorides. Noored said ennast laupäevastesse õpitubadesse registreerida, igaüks sai valida nelja õpitoa vahel.

Laupäeval alustati õpitubadega. Valikus olid male, käsitöö paberist, maalimine, laskesimulaator, helkurite valmistamine, muffinite küpsetamine, kottide valmistamine, discgolf, seltskonnamängud, võitluskunst Aikido, robootika ja kooli muuseumi külastus. Igaüks leidis endale põnevad ja talle huvipakkuvad õpitoad ning mitmes nendest valmisid väga ilusad teosed, mis loodetavasti ka kodudesse vanematele kingitusteks said.

Minu jaoks oli üks suurimaid positiivseid üllatusi see, et lisaks male õpitoale oli noortel terve laagri vältel võimalus malet mängida ja seda võimalust kasutati väga hea meelega. Kogu aeg oli neli malelauda kasutuses.

Laupäeva teises pooles said noored ülesande gruppides õhtune etteaste välja mõelda. Külla oli oodata ju jõulumeest. Õhtul kogunesidki kõik kooli aulasse, kus esitlused kordamööda laval ette kanti. Tehti näidendeid, esitati laule ja luuletusi ning enamus etteasteid olid mõnusalt huumoriga vürtsitatud. Lühikese ajaga suudeti väga geniaalseid ja fantaasiarikkaid tükke välja mõelda ning lavahirmu keegi ei tundnud. Just sellised meie noored ongi – julged ja hakkajad.

Etteastete vahepeal tuiskas aulasse Jõulumemm. Tuli välja, et ta oli Jõuluvana riideid pesumasinas vale režiimiga pesnud ning jõulutaadil polnudki midagi selga panna. Polnud hullu, sest Jõulumemm pani noored laulma ja naerma ning jagas jõulupakid kätte. Edasi jätkus õhtu tantsu ja muusika saatel kuni südaööni. Siis tuli aga laagri viimaseks päevaks puhkama minna.

Pühapäeval olid plaanis uued õpitoad ja tegevused. Seekord liiguti gruppide kaupa ning kõik said kõikides õpitubades osaleda. Õpiti sõlmi ja esmaabi, harjutati rivi, käidi kooli basseinis ujumas ning ühes õpitoas räägiti turvalisusest sotsiaalmeedias. Viimases said noored anonüümselt katsetada kas nende arvuti parool on turvaline ning mida on mõistlik sotsiaalmeedia kanalites, näiteks Facebookis jagada ja mida mitte. Lisaks said noored teada, kellega tuleb ühendust võtta kui nad küberkiusamisega kokku puutuvad.

Laager möödus nagu lennates ning kell 15 kogunesid kõik aulasse lõpurivistusele. Edasi pakiti varustus, koristati klassiruumid ja kallistati sõpru ning oligi aeg bussidele liikuda ja teekond kodu poole võtta.

 

Henri Paavo

NK noorteinstruktor