Teksti suurus:
A A A

Viiendat korda Sakala seiklusel

26.08.2014

Lõikuskuu sumedal õhtul said Viljandi kesklinna seiklusrajal end proovile panna kodutütred, noorkotkad, pered ja sõpruskonnad.
 

Naiskodukaitsjate eestvedamisel korraldatud seiklusmängu start toimus kõigile üheaegselt Viljandi turuplatsi lähedusest. Varasemalt on võistlejad lubatud rajale väikeste ajavahedega, aga mitte kunagi ei ole seiklusmäng toimunud aja peale. Ikka on olnud oluline orienteerumisvõime ja meeskonna koostöö ning nupukus.
Igas võistkonnas oli kolm kuni viis liiget, kes pidid pärast väikest virgutusvõimlemist kaardi alusel läbima üle seitsme kilomeetri pikkuse raja ning lahendama kümnes kontrollpunktis isesuguseid ülesandeid. Hea meel oli, et võistlusel osalesid võistkonnad Viljandimaa eri piirkondadest.
 
Toitlustuspunktis pidid osalejad tundma põlluvilju. Kontrollpunkti kohtunik Margit Rei sõnas, et ükski võistkond ei arvanud ära kõiki põllukultuure. Rapsi asemele pakuti: aeduba, lillhernes. Samuti arvati, et see on taim, mis teeb klõps kui vajutad ning konnasilmadele pandav kollane teravili. Tatra asemele pakuti lina. Kõige rohkem elevust tekitas aga köömne tundmine. Noor köömen ei lõhna ja on maitsetu. Küll prooviti maitset, aga pakuti ikka peterselli ning porgandit.
Noored kotkad tegid miinivälja. Kodutütred pakkusid seekord muusikalist ülesannet: helisalvestiste põhjal sai arvata, mis muusikariist mängib. Õige põnev oli jahimeeste kontrollpunkt – metsloomi pidi  tundma hammaste, naha ja sarvede põhjal. Igal seiklusmängul kaasa löönud politsei korraldas situatsiooniülesande. Tamrex Ohutuse  kontrollpunktis tuli kokku panna suitsuandur. Sõduroskuste punktis pidid aga osalejad leidma asju. Meditsiinipunkti ülesande lahendamine nõudis esmaabi tarkuste tundmist ja kavalust.
Seiklusrajast lähtudes kontrolliti ajaloopunktis Viljandimaaga seotud tähtsate isikute tundmist. Tore on, et eranditult kõik teadsid Johan Laidoneri. Vähem tunti kirjeldusest ära luuletajat ja lastekirjanikku Friedrich Kuhlbarsi ning Viljandi linnapead August Maramaad.
 
Mängu ühe võistleja meelest olid kõik ülesanded huvitavad, ent ta möönis, et lihtsam oli rajal olevaid punkte leida neil, kes ise Viljandis elavad. Tema kaugelt nurga osalejana oli veendunud, et orienteerumine võtab märksa rohkem aega, ent oli ka tore Viljandi huvitavaid paiku avastada.

Hea meel on sellest, et kõik võistkonnad läbisid kõik 10 kontrollpunkti. Iga kontrollpunkti kohtunik valis lõpus välja enda ülesande parima või toredama võistkonna. Kõik finišeerunud said väikese meelehea.

Kokkuvõttes osutus väga tihedas konkurentsis üldvõitjana parimaks võistkond PEREKOND PÕRK, 90 punktiga, II koha saavutas Hello Kitty võistkond 86 punktiga. Kolmandaks tuli võistkond Nuiakas 72 punktiga, kes rõhusid ka kiirusele, nad läbisid raja joostes ning finišeerisid juba tund pärast starti!

Võistluse käigus sündis nii mõnelgi kohtunikul järgmise Sakala seikluse ülesanne. Milline, see on selgub aastal 2015, mil soovime korraldada ööseiklust. 

Viiendat korda toimunud Sakala seiklust oleme varem korraldanud Viljandi kesklinnas, Peetrimõisa linnaosas ja ümber Viljandi järve kulgeval terviserajal. Orienteerumismängu eesmärk on pakkuda peredele ja noortele sportlikku tegevust ning tutvustada naiskodukaitse, kodutütarde ja noorte kotkaste tegemisi laiemalt.

Lembe Lahtmaa
Naiskodukaitse Sakala ringkond