Teksti suurus:
A A A

Viies aastaaeg ehk seikluste aeg

01.04.2019
Eelmine laupäev oli Kodutütarde Taevavõtme rühmale eriline. Teoks sai meie esimene Isamaalise hariduse programmi projekt : kanuu- ja räätsamatk Soomaal
Osales 35 Sakala ringkonna kodutütart  koos juhendajatega.
 
Hommik algas kohe paanikaga, kas kõik vajalikud asjad on olemas, kas noortel on ikka vanemate nõusoleku lehed kaasas ja vajalik varustus pakitud. Panin oma seljakotti mõned tagavara sokid ja mitu paari kindaid, et igaks juhuks oleks olemas. Võtsin kaasa ka suurema pudeli vett, kui kellelgi otsa peaks saama. Haarasin kaasa esmaabikoti, kus kõik esmaseks vajalik olemas, panin sinna ka mõned lutsukommid, kui vaja motivatsiooni või tuju tõsta.

Mustla turuplatsile jõudes oli buss ja suurem osa noori juba kohal. Võtsime bussis istet ja sõit võis alata.
Soomaale jõudes võttis meid vastu giid Kaspar, kes juhtimise kohe endale võttis ja meid juhendama hakkas. Kanuutamis kohta jõudmiseks pidime kõndima 2 km, kohale jõudes olid väiksemad suhteliselt väsinud, aga kanuude nägemine tegi nad kohe erksaks. Enne, kui kanuudega sõitma mindi tegi Kaspar noortele ka koolituse, kuidas kanuuga sõita, kanuus liikuda, kuidas aeru kasutada jne. Enne seda pandi selga päästevestid ja kontrolliti, kas vile on olemas. Kanuudesse läksid kaks suuremat tüdrukut ja üks väike, kes istus keskele ja nii võis sõit alata. Meie sõiduvahendid oli päris palju. Lisaks meile oli teisigi loodusnautijaid, kes sõitsid kanuudega, kajakidega või süstadega. Oli kuulda palju erinevate rahvuste keeli. Inimesed oli tulnud  uudistama suurvett ja kanuudega sõitma.
 
Sellel päeval oli suur tuul, nii et mina liikusin suurem osa kanuuga selg ees. Peale jõudsat aerutamist kõndisime sama teed tagasi ja meid ootas Soomaa keskuses Maigi oma maitsvate pirukate, suppiga ja koogiga. Kui kõhud täis, meel hea ja kokk kiidetud suundusime Kaspari järgi aida alla, kus hakati jagama meile räätsasi. Räätsad jagatud liikusime bussi, et sõita Riisa rappa matkale. Riisa raba asub Soomaa keskusest 8 km kaugusel ja noortel oli võimalus nautida bussi aknast sealseid üleujutusi. Kohale jõudes läksime üle tee asuvasse rappa ja juba võsavahel kästi räätsad jalga panna. Kohe kohapeal tehti esmane juhendamine ja matk võis alata. Noored olid nii elevil, et esimestel minutitel oli üks nooruk käpuli vee sees. Räätsadega peab vesises rabas käima väikeste sammudega ja rahulikult. Meie noored, ikka suurte sammudega ja mõni lausa proovis suurest elevusest isegi joosta. Lõbu oli laialt ja osalejate näod naeru täis. Kaspar rääkis palju raba olemusest, taimestikust, ohtlikest kohtadest ja ohtudest,  loomadest ja lindusest  jne.

Räätsamatka lõpus oli Maigi meile kaasa pannud karaski koos munavõiga ning sooja tee, mis sellel jahedal päeval kohe kaubaks läks.

Sellega meie matk  siis lõppes. Suured tänud Kasparile, kes oli super giid ja tore kaaslane. Suured tänud Maigile maitsvate toitude eest ja meie “Karteri” bussijuhile.

Suured, suured tänud Isamaalise hariduse programmile, tänu millele meil üldse on võimalus selliseid üritusi korraldada ning  Viljandi Vallavalitsusele ürituse kaastoetamise eest.
 
Vika Zieds
Tarvastu Taevavõtme rühma rühmavanem